Unesco Dünya Mirası Agave Bitkisi Ağva ‘da

Unesco Dünya Mirası Agave Bitkisi Ağva ‘da

Agave Kaktüsü olarakta bilinen yüzyıl bitkisi hakkında birçok sorunun yanıtını sizlerle paylaşmak istedik. Ağva gezilecek yerler arasında yerini alan Aşıklar yolu güzergahında bulunan ve UNESCO tarafından dünya mirası olarak kabul edilen bu esrarengiz bitki hakkında sizlere detaylar verip, bilimsel kaynaklardan derlediğimiz net sonuçlarla doğru bilinen hataları düzeltmek istedik.

AGAVE BİTKİSİ NEDİR?

Agave, ağırlıklı olarak Meksika, Karayipler ve Amerika’nın güneybatısında görülen bir bitkidir. Agave bitkisi, kuşkonmazgiller bitki ailesine bağlı 200 türden birisi olarak bilinmektedir. Doğada 50 civarı Agave bitkisi olduğu bilinmektedir. Yüzyıl bitkisi, sarı sabır gibi isimler ile adlandırılan bu bitki türü maalesef ki günümüzde eksik yada hatalı bilgiler ile önümüze servis edilmektedir. Doğada birçok çeşidi bulunan bu bitki türü bilimsel kaynaklardan elde edilecek derin bir araştırma sonucunda bazı Agave türlerinin sabırgiller, kuşkonmazgiller veya Agavaceae ailesinden olduğuna rastlayabilirsiniz. Buradaki en büyük yanılgı birbirine benzeyen bu türlerin aile yapılarına kadar karıştırılmasıdır.

Agave görünüş olarak kaktüse benzediğiden kaktüs olarak bilinir. Fakat bilimsel olarak kabul edilmiş en önemli nokta bitkidir. Sabırgiller ailesinden olan Agave bitkileri kısa boylu, bodur tropikal, astropikal ve sıcak iklim bölgelerinde yaygındır. Kuşkonmazgiller ailesinden olan Agave bitkileri ise Meksika ve Amerikanın belli başlı bölgelerinde yetiştiği görülür. Türkiye’nin çeşitli noktalarında görülen Agave bitkileri ”Kuşkonmazgiller” ailesinin alt türü olan ”Agavaceae ” türündendir.

AĞVA ‘DA Kİ AGAVE BİTKİSİ HANGİ TÜR?

Ağva ‘da bulunan Agave bitkisi, kuşkonmazgiller ailesinin alt türlerindendir. Bu aile içerisinde de yaklaşık 50 alt tür vardır. Yapı olarak birçoğu birbirine benzemektedir. Fakat yaşam koşullarında, gövde yapılarında belirgin farklar vardır. Alt türleri incelediğinizde ise Ağva ‘da bulunan Agave Atrovirens alt türündendir. Sabırgiller ailesinden değildir. Bu tür gövdesinde tatlandırı yapımında kullanılan şurup barındırır. Bilimsel bir dayanağı olmamakla birlikte, tarihte  şeker hastalarında iyi bir izlenim bıraktığı halk tarafından söylenilmiştir. Dolayısıyla bu bitki ailesi için kuşkonmazgiller alt türü Agavaceae ailesindendir diyebiliriz. Bu bilgiyi photCL 107 – Henry E. Huntington Estate, San Marino, California Huntington History, Huntington Digital Library gibi kaynaklardan doğrulayabilirsiniz.

AGAVE BİTKİSİ VE ÖMRÜ

Agave bitkisi, halk arasında yüzyıl bitkisi olarak tanımlanmaktadır. Doğada ki birçok türün ortalama 20 – 30 sene yaşadığı görülmüştür. Sadece ‘’Agave Atrovirens’’ türü yaklaşık 60-110 yıl arasında yaşamaktadır. Birçok Agave türü bodur olduğundan peyzaj çalışmalarında kullanılan, satışı bulunan bitkidir. Atrovirens türü ise UNESCO dünya mirası listesine alınan bir bitkidir. Agave bitkisi bu uzun yaşamını sadece bir defa çiçek açarak tamamlıyor. Bütün ömrü boyunca sadece bir defa çiçek açan bu bitki Türkiye’nin birkaç şehrinde bulunuyor. Ordu ve İzmir ‘de birer tane bulunan bitki İstanbul ‘da sadece üç tane bulunuyor. Silivri, Beykoz ve Ağva ‘da bu bitkileri görebilirsiniz. Tüm bölgelerde 2019 yılında Tüm Agave bitkileri çiçek açarken, 2020 yılının ilk haftalarında Ağva ‘da bulunan Agave bitkisi de çiçek açtı.

Aynı aileden olan bitki türlerinden ‘’Agave Wildingi’’ büyük bir benzerliğe sahiptir. Fakat gövdesi eğiktir. Ağva ‘da bulunan Agave,  ‘’Agave Latissima’’ olarakta bilinmektedir fakat bilimsel olarak kabul edilmiş olan ismi ‘’Agave Atrovirens’’ ‘dir.

BİRBİRİNE BENZEYEN AGAVE BİTKİLERİ

Agave atrovirens huntington arşivi 2Huntington Kütüphanesi veya Huntington Kütüphanesi, Sanat Koleksiyonu ve Botanik Bahçeleri, ABD’nin Kaliforniya eyaletinin San Marino şehrinde yer alan ve Henry E. Huntington tarafında kurulmuş bir eğitim ve araştırma enstitüsüdür.

Görmüş olduğunuz tür, kütüphane kaynaklarında Agave Latissima türü olarak bilinmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda da bilimsel olarak isminin Agave Atrovirens olduğu kabul edilmiştir.

Huntington kütüphanesinde yayımlanmış açıklamayı okuyabilirsiniz. Görseli tıklayarak büyütün.

Agave atrovirens huntington arşivi açıklama

 

Bir Yorum Bırakabilirsiniz


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir