Ağva Tarihçesi ve Doğal Güzellikleri

AĞVA TARİHÇESİ

Ağva, Türkiye ‘nin Marmara Bölgesi, İstanbul ili, Şile ilçesine bağlı bir mahalle olarak bilinir. İstanbul ‘un Karadeniz ve Marmara iklimine sahip bu turizm merkezi doğası ile öne çıkmakadır. Ağva tarihçesi ise oldukça geriye doğru yaslanıyor. İlk yaşam belirtileri milattan önce 7. yüzyıl yani cilalı taş devrine kadar dayanmaktadır. Yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda bulunan kalıntılar bölgede Hitit Devletinin ve Frigler ‘in yaşamlarını sürdüğü belirlenmiş. Ağva tarihi daha sonra Roma İmparatorluğu ve Bizans İmparatorluğu tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Geçmişten günümüze doğru bu dönemlere ait kilise kalıntıları, heykeller ve mezar taşları tarihi dokusuna ışık tutarken çok önemli bir ticaret merkezi olmuştur. Ticaretin yoğun ve önemli adımları atıldığı bu dönemde ise İngilizler tarafından bölge işgal edilmiştir. 14. Yüzyılın ortalarında ise Karaman, Konya ve Balıkesir illerinden gelen Türkmen boyları Ağva ‘ya yerleşmiştir.

AĞVA VE CİVARI DOĞAL MİRASLAR

Ağva ve civarında doğal miras olarak birçok yer mevcut. Bunları sizler için listeledik. Bölgede mağaralar, şelaleler, dere veya çaylar, koylar, tarihi mezarlar, çeşmeler ve kaleler gibi birçok doğal miras bulunuyor. Birçok kişi tarafından da bölgede henüz keşfedilmemiş yerler olduğu söylenir. Hititler, Frigler, Bizanslılar, Romalılar ve Osmanlı gibi birçok devletin hükümdarlığını sürdürdüğü bu coğrafyada birçok gün yüzü görmemiş tarihin yattığı rahatlıkla düşünülebilir. Ağva gezilecek yerler arasında listenize alabileceğiniz bu yerlere bakalım.

Ağva ile ilgili birçok efsane vardır. 11. Yüzyılda işgalden kaçan yaklaşık 10bin askerin Sofular Mağarası içerisinde saklandığı söylenir. Bölgenin en gizemli mağarası olarak bilinir. Harikulade bir güzelliğe sahip olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Hacıllı köyünde bulunan Gürlek Mağarası tarihin eşsiz güzelliğini yansıtan bir yerdir. Bizans askerlerinin Hristiyanlığın yayılma döneminde yakaladıkları misyonerleri hapsettikleri bir mağara olarak kullanıldığı söylenir. Mağarada bulunan insan kemikleri ise bu teoriyi kısmende olsa doğruladı. Ağva merkez gezilecek yerler arasında da bulundurduğumuz deniz fenerinin alt bölümünde Truva hazinelerinin olduğuna dair birçok efsane vardır.

Ağva Deniz Feneri ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. Ağva gezi rehberi olarak değerlendirebileceğiniz birçok yer var. Çevre mahalle veya köylerde bu yerleri ziyaret ederek sizlerde tarihin izinde yol gidebilirsiniz. Ağva Merkez’e 5km mesafede bulunan Kilimli Koyu bu güzelliklerden birisidir. Ağlayan kayalar görülecek yerler arasındadır. Ağva Yeşilçay ve Göksu dereleri elbette mahallenin merkezinde birkaç dakikalık yürüyüş mesafesindedir.

Görüntülenme: 128