Ağva ‘dan Göç Etmeyen Gri Balıkçıl Kuşlar

Ağva ‘dan Göç Etmeyen Gri Balıkçıl Kuşlar

Gri balıkçıl kuşlar yaklaşık 90-100 santim uzunluğunda, kanat açıklığı ile birlikte 170-200 santim hacmindedirler. Ortalama 1-2 kg ağırlığında olan bu tür kuşların üst bölgesi büyük ölçüde gri ve alt bölümleri kirli beyazdır. Gri balıkçıl kuş Ağva bölgesinde belli başlı noktalarda bulunmaktadır. Eğer yolunuz Ağva ‘ya düşmüşse ve bu özel kuşları görmek isterseniz sizlere tam konum bilgisi vereceğiz. Ağva ‘da Gri Balıkçıl Nerede Görülür? İşte tüm detaylar.

Ağva ‘nın Göç Etmeyen Kuşları

Birçok kaynakta maalesef ki doğru bir tarif yapılmıyor. Birçok kişinin Ağva ‘ya gelipte bu özel ırkları görmemesi üzücü. Ağva ‘dan hiçbir şekilde göç etmeyen bu kuşlar konum değişikliği dahi yapmamaktadır. Onlarca yıldır Yeşilçay ve Göksu üzerinde bulunan bu kuş türleri kesinlikle görülmesi gereken noktalardan birisidir.

Ağva merkeze birkaç dakika yürüme mesafesinde bulunan alana yerleşik düzen kurmuş bu kuş türünün Balıkçılgiller familyasından olduğunu söyleyebiliriz. Tek düşmanları karabatak kuşları olan bu canlıları görmek için Ağva Aşıklar Yolu istikametine gitmeniz gerekmektedir. Aşıklar yoluna gelmeden solda bulunan garaj alanından bu kuşları tam karşıdan seyredebilirsiniz. Yada dere kenarı restaurantların olduğu yerden gittiğiniz zaman yolun sonunda bulunan Ağva Motel Tahir ‘e ait çay bahçesi veya pub mekandan seyredebilirsiniz. Ayrıca Göksu üzerinden de bu kuşları görüntüleyebilirsiniz. Tam lokasyonlarını aşağıda ki haritadan görebilirsiniz.

Gri Balıkçıl Kuşlar Nereden İzlenir?

Belirttiğimiz üzere Yeşilçay ve Göksu dereleri üzerinden görüntülebilir. Eğer iyi bir fotoğraf makineniz varsa bu güzel ırkları fotoğraflayabilirsiniz.

  • Gri Balıkçıl Kuşlar Yeşilçay Deresi (Koca Dere) : Aşağıda sizler için iki ayrı lokasyon belirledik. Bunlardan birisi işletme diğeri ise cadde üzerinde bir alan. Dilerseniz bölgedeki kafe & bar mekanlarında oturarak bu keyfi yaşayabilirsiniz, dilerseniz net görebileceğiniz garaj bölgesinden görüntüleyebilirsiniz.

 

  • Gri Balıkçıl Kuş Göksu Deresi: Bu kuşları aynı zamanda Ağva ‘nın diğer deresi olan Göksu Deresi üzerinden de görüntüleyebilirsiniz. Buradaki kuşlar genellikle iki farklı noktada görüntülenmektedir.


Ağva ‘nın bu özel kuşlarını görmeden geçmemelisiniz. Yıllarca bölgenin simgesi olmayı başarmış bu kuşların hiçbir mevsimde göç etmemesi bölge ile özdeşleşmeyi başarmıştır. Ağva merkez gezilecek yerler listenizin arasına bu doğa güzelliğini alabilirsiniz.

Bir Yorum Bırakabilirsiniz


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir